Урок української мови у 5 класі


Тема. Пряма мова. Розділові знаки в реченнях з прямою        мовою.

Мета: з’ясувати особливості будови речень з прямою мовою, визначити, з яких частин воно складається, а також особливості його інтонування, проаналізувати розділові знаки; розвивати творчі здібності в дітей, з’ясувати особливість оповідання та поезії, тренувати пам’ять, логіку  мислення; прищеплювати дітям любов до природи, праці,  розповісти їм про Василя Сухомлинського.

 

Внутрішньопредметні зв’язки: робота з оповіданням, поезією.

 

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

 

Хід уроку

 

I.Психологічна підготовка учнів до уроку

Учитель співає, учні повторюють почуте відповідними рухами.

 

                                    Ви до друга поверніться:

 «Добрий день!»

Ви до нього усміхніться:

«Добрий день!»

Рівно, рівненько сідайте

І підручник відкривайте:

 «Добрий, добрий, добрий день!»

 

Ось ми зошит розгортаєм:

 «Добрий день!»

Вправу ще раз почитаєм:

 «Добрий день!»

Ми повторимо завдання

І параграф, і читання:

 «Добрий, добрий, добрий день!»

 

II.Підготовка до сприйняття нового матеріалу

   Слово вчителя.

     – У середу з математики ви писали контрольну роботу. Учора Лариса Антонівна дещо розповіла мені про вас. Її слова передати вам дослівно чи приблизно?

    – Дослівно (ймовірна відповідь дітей).

    – Тоді мені прийдеться створити речення, яке складається із двох частин. Воно особливе, бо в реченні будуть мої слова та висловлювання Лариси Антонівни.

   Робота біля дошки.

Завдання: учні під диктовку записують речення.

 

Лариса Антонівна сказала: «Контрольні роботи були перевірені. Учні  справилися із завданням. Молодці!»

 

   Аналіз речення.

Завдання: учитель пояснює особливості речення з прямою мовою.

III.Вивчення нового матеріалу

   Пояснення вчителя

 

   Робота з підручником.Колективне опрацювання теоретичного матеріалу.(Параграф 20, с.75).

 

   Робота з дидактичним матеріалом.

Завдання: учитель показує дітям аркуші, на кожному з яких написане речення. Діти в усній формі коментують  пунктограми.

 

    Батько питає Юрка: «Як ти прожив сьогодні день?»

    Юрко відповів: «Я  посадив дерево».

    Батько сказав: «Ти добре прожив день».

    Микола відповів: «Я сьогодні зайчика намалював».

    –  «Ти теж добре прожив день»,– сказав батько.

   Петрик відповів: «Я сьогодні морозиво з’їв».

   – «У тебе втрачений день»,– сказав батько.

  

   Слово вчителя.

   – З української літератури ви знаєте, що означають такі жанри, як міф, легенда, казка. Розкриймо словнички «Теорія літератури». Знайдітьмо визначення оповідання. Цей твір написав Василь Сухомлинський. (Учитель розповідає про Василя Сухомлинського).

   Робота з підручником.

Вправа 159.

   Творча робота.

   – Уже, дітки, прийшла зима. Ви чудово створювали висловлювання про осінь. Сьогодні спробуємо усі разом складати речення з прямою мовою про зиму. Почнемо з мене.

                                      

                                      Я вирішила у вікно подивитися –

       Неймовірним дивом стала чудитися.

                                      Деревце  в саду похилилося,

  Пухкою білизною воно укрилося.

 

Учні складають  текст про зиму.

Орієнтовний зразок.

 «Під подихом вітру сніг спокійно кружляв», – сказав Сергій.     «Діток маленьких він забавляв», –добавив Андрій.

 «Він і сміявся , і реготав!» –  вигукнув Олег.

 «Мабуть, пухнастий чогось бажав», – подумала Настя.

   Тренувальні навички.

Колективна робота над інтонуванням речень.Учні тренують навички. Закріплюють матеріал, прочитавши пам’ятку у підручнику про особливості виразного читання речень з прямою мовою(с.75).

 

IV.Фізкультхвилинка

            

            Hände hoch!                    Руки вгору!

Hände hinab!                   Руки вниз!

Hände zur Hüfte!             Руки на пояс!

Stillgestanden!                 Струнко!

Sitzen wir.                         Сідаймо.

Stehen wir.                       Стоїмо.

 

Раз – підняти руки вгору,

Два –  нагнутися додолу.

Руками торкнутися підлоги –

Не згинайте, діти, ноги,

Як торкаєтесь підлоги.

Три,чотири – прямо встати –

Будем знову починати.

Руки в боки,

Нахилилися вперед і назад,

І наліво, і направо,

Щоб нічого не боліло.

Раз, два, три, чотири –

Набираймось сили.

На місці  стрибаймо,

Поволі присідаймо.

Піднялися,нахилились, повернулись,

До товариша всміхнулись

 

V.Закріплення вивченого матеріалу

    Творча робота.

Завдання: дописати речення. Потрібно підібрати такі слова, щоб утворилася б рима.Ми спробуємо створити поезію.

 

1. «Сніг у повітрі літав пухнастий, і веселковий, і вухастий», –захоплено…

2.Вийшла на вулицю стара мати, стала дитину свою питати: «Надворі біла краса, зима …».

3.У сніжному завої зима людей забавля: «Біжіть, дітки, чимдуж до…».

 4.«Кригою змерзла вода!» –  кричить…

 5.«Весело навкруги», – сміються…

 6.Хлопчик вихвалявся: « Я у сніжки…»

 7.Дитя лепетало: «Мені снігу….»

 8.  Діти кричали: «Ми Діда Мороза…!»

 9.Весело зима гука:»Я вже прийшла, вже…»

10.Зима про себе казку читає: «Хай вітер ще гуляє, хай не…»

11.«Нам не страшна…» – кричить дітвора.

 

    Знайти відповідність.

Завдання: до поданих схем підібрати речення.

 

    1. А: «П!»

    2.«П», – а.

    3. А: «П?»

 

    А.  Андрій питав: «Хто Бабу Снігову качав?»

    Б.Старшокласник гукає: «Снігу немає!»

    В. «Метелиця нас забавля»,– каже дітвора.

 

 Робота з підручником.

Вправа 160.

 

VI.Висновки

   Фронтальне опитування.

1.Які пунктограми потрібно ставити у реченнях з прямою мовою?

2.Яка різниця між оповіданням та поезією?

 

VII.Домашнє завдання

Учитель кожній дитині роздає оповідання Василя Сухомлинського. Завдання: виписати речення з прямою мовою.