Урок української мови у 5 класі.

Тема. Уживання прийменників і сполучників. Написання прийменників з іншими частинами мови

Мета: - повторити вивчений матеріал про частини мови; більше дізнатися про прийменник і сполучник як службові частини мови;

-                              формувати навички написання прийменників з іншими словами окремо, формувати вміння відрізняти прийменники від однозвучних префіксів та прийменники від сполучників, визначати роль цих службових частин мови у реченні;

-                              розвивати память, логічне мислення, культуру усного і писемного мовлення;

-                              прищеплювати любов до природи, до спорту.

 

Міжпредметні зв’язки: німецька мова.

 

Хід уроку

І. Повторення вивченого матеріалу

·        Розподільчий диктант

Завдання: розбити аркуш на шість колонок з такими написами, як «іменник», «прикметник», «дієслово», «числівник», «займенник», «прислівник».

Іменник

Прикметник

Дієслово

Числівник

Займенник

Нас – ми, Р. в.

їх – ви, Р. в.

мене – я, Р. в.

тобою – ти, О. в.

ним – він, О. в.

Прислівник

 

Виписати іменники в першу колонку, а прикметники – у другу. Учитель називає німецькою мовою іменники з прикметниками, діти пишуть українською.

Довідка (кольори  – die Farbe).

Die rote Tomate und Apfel – червоний помідор і яблуко [ ді: ро:те тома:те унд апфел];

die gelbe Zwiebel – жовта цибуля [ді: ґельпе цві:бель];

die braune Kartoffeln – коричнева бульба [ді: брауне картофельн];

die gelbe Zitrone – жовтий лимон [ді: ґельпе цітро:не];

das weiße Eis – біле морозиво [дас вайс айс];

die grüne Gurke – зелений огірок [ді: ґрю:не ґурке];

die orange Apfelsine – жовтогарячий апельсин [ді: оранже апфельзі:не];

die rosa Blume – рожева квітка [ді: ро:за блуме];

das blaue Zimmer – блакитна кімната [дас бляу ціммер];

die braunen Bäume – коричневі дерева [ді: браунен бойме].

·        Творча робота

Добавити до поданих іменників прикметники, аби вони не означали кольори.Записати у другу колонку.

das Radies – редиска яка? [дас раді:с]…

dieBanane – банан який? [ді: бана:не]….

die Mohrübe – морква яка? [ді: мо:арю:бе]…

der Kohl – капуста яка? [деа ко:ль]

die Rübe – буряк який? [ді: рю:бе]

die Birne – груша яка? [ді: бірне]

die Kirsche – вишня яка? [ді: кірше]

die Pflaume – слива яка? [ді: пфлауме]

die Wassermelone – кавун який? [ді: васеамельо:не]

der Pfirsich – персик який? [деа пфірзіхь]

 

Виписати дієслова

1.     Die Touristen lieben den grünen Wald. (Туристи люблять зелений ліс.)

2.     Die Kinder spielen.(Діти граються.)

3.     Die Schwalbe fliegt.(Пташка летить.)

4.     Іс – їж; зі: - дивись; зіце – сиди.

5.     Marija und Olga malen das warme Meer. (Марія і Оля малюють тепле море.)

 

·        Вибірковий диктант

 

Знайти числівники

Heute ist sechsundzwanzigsten September. (Сьогодні 26 вересня.)

Auf dem Tisch liegen drei Äpfel. (На столі лежить три яблука.)

Am ersten Tag. (Першого дня.)

Am zweiten Tag. (Другого дня.)

·        Робота біля дошки

 

Провідміняти числівник «другого». Визначити розряд (порядковий).

На які питання відповідають кількісні числівники?

Отже, числівник відповідає на питання ... .

·        Самостійна робота

 

Завдання: виписати займенники, поставити у початковій формі, визначити відмінок.

Нас не було у школі.

Ми побачили їх у полі.

Мене привітали зі святом.

«Тобою пишається ненька», - сказала старенька.

                               Ним, тобто вчинком, не варто вихвалятися,

    Треба ще більше старатися.

 Тоді досягнеш своєї мети,

                                             Буде легко тобі в житті.

 

ІІ. Вивчення нового матеріалу

·        Підготовка до сприймання нового матеріалу

-         Ви любите спорт, наприклад, футбол?

·        Творчо-пошукова робота

Завдання: знайдені прийменники у реченні написати на дошці, де намальований має бути стадіон.

 

 

На стадіоні є ворота.                   навколо

До стадіону біжить футболіст.                                  на

Біля стадіону стоїть тренер.                до

Зі стадіону викотився мяч.

При стадіоні сидять глядачі.               зі

Навколо стадіону огорожа.

Під стадіоном глевка глина.               під            

Перед воротами воротар.

Коло воріт біла лінія.                       перед

                                                                                коло         біля           при

·        Коментар учителя

 

Однозвучні прийменники та префікси

При стадіоні – прийти,

на стадіоні – найти,

зі стадіону – зійти,

перед воротами – воротар,

завжди вперед – це перед, а це зад.

·        Логопедична розминка

Вимова шиплячих та свистячих слів.

 

 

     Чубата чапля чваньковита

          Через болото йде одна.

          Чомусь з журавликом дружити

          Не хоче чапелька чудна.

 

·        Правопис.

Відповідь учня

Прийменники пишуться окремо, коли…

·        Робота з підручником

Завдання: знайти відповідну вправу і прочитати прийменники, яких не було виголошено під час опрацювання завдання «Біля стадіону».

·        Логічна розминка

    Завдання «Подумай»

-         Якими словами можна замінити лексему «стадіон»? (Він)

·        Інтерпретація паралелізму «Заміна слова у реченні».

    Завдання: замість іменника у тій же граматичній формі поставити займенник (іменник замінити займенником).

Стадіон – він

До стадіону біжить футболіст.         До нього біжить футболіст.

При стадіоні є глядачі.                      При ньому є глядачі.

Під стадіоном глевка глина.             Під ним глевка глина.

·        Висновки

-         Чи потрібно грати у футбол? Навіщо? Яка від того користь?

·        Пошуково-вибіркова робота

Завдання: знайти сполучники і записати їх.

1.      

Щоденник і папір.     

 

Смужка й пенал.                                   

єднальні сполучники

Фломастери та олівці.

 

 

    2.

Аркуш, а не альбом.     

 

Ручка стара, але необхідна.

 

Дешевий зошит, проте не один.

протиставні сполучники

Пенал не великий, зате зручний.

 

Степлер новий, однак поламаний.

 

 

    3.

           Гумка або коректор.

розділові сполучники

           Ножиці чи клей.

         Не книга, хоч словник-довідник.

         Як не книга, то хоч довідник.

 

 

 

 

·        Слово вчителя

-         Звернімо увагу на слова, які використовували, коли шукали сурядні сполучники:

щоденник…

папір…

сумка…

аркуш…

альбом…

фломастер…

олівець – der Bleistift

ручка – der Füller

зошит – das Heft

пенал – die Füllertasche

степлер…

гумка…

коректор…

ножиці…

клей…

книга – das Buch

довідник (словник) – das Wörterbuch

-         Як можна їх назвати одним словом? (Канцелярські вироби, шкільне приладдя)

·        Перевірка уважності

-         Які шкільні прилади ми не назвали?

Лінійка – das Lineale,

циркуль – der Zirkel.

·        Робота з підрядними сполучниками

Умови

Допустові

Порівняльні

Часу

Причини

Мети

Наслідкові

Інші

якщо

якби

хоч

хоча

дарма що

як

мов

неначе

немов

як

бо

тому що

щоб

щоб

аби

так що

що

ніж

чим

тим

 

Була пізня осінь, так що листя з дерев сипалося уже дощем.

У лісі, коли сходить сонце, зиркають на людей гриби.

Осінь, наче стигла квітка, запашна.

Люблю у лісі бути восени, бо там ростуть гриби.

·        Робота біля дошки

Завдання: частковий синтаксичний розбір.

Осінь, наче стигла квітка, запашна.

·        Висновки

Сполучники і прийменники членами речення не виражаються. Можна сказати, що осінь, мов казка. Чому?

III. Узагальнення вивченого матеріалу

IV. Оцінювання. Підсумки.

V. Домашнє завдання

§ 7, вправа 57.